Wormnet Nedir ?

Wormnet sulama sistemi, fidan üreticileri için kullanımı, montajı ve kurulum maliyeti oldukça uygun ve işçilik giderlerini azalttı gibi 1 yıl içerisinde kendi maliyetini amorti edebilen bir üründür.

Diger sistemlere göre Avantajları Nelerdir?

Damla sulama sisteminde hortumlar sıcak, soğuk, rüzgar ve diğer dış etkenlerden dolayı sürekli olarak yerlerinden oynar, kök bölgesine damlatması gerekirken kayarak farklı yerlere damlatır. Bu sebepten çok miktarda su, gübre, elektrik, işçilik ve dolayısı ile para kaybı olur. Wormnet sistemininde ise her bitkiye kazıklı bağlantı olduğu için yukarıda yazılan maliyetler minimuma iner.

Ahtapot sisteminin bitki başına maliyeti çok yüksektir. Wormnet sisteminin maliyeti, ahtapot sistemine oranla %50 daha ucuzdur.

Spring (yağmulama) ile sulama sisteminde ise sulama süresi ve işçilik maliyeti azdır.Ancak su ve elektrik sarfiyatı fazla olduğu gibi bu sistemle gübre de veremezsiniz. Ayrıca sulama suyunuz kireçli ise yapraklarda leke bıraktığı gibi yaprağın yapısını da bozabilir. Spriglerin kireçten dolayı sürekli tıkanması da ayrı bir sorun oluşturmaktadır.

  • Her köke EŞİT MİKTARDA GÜBRE VE SU vererek homojen büyüklükte fidanlar yetiştirilir. Kullanılan su ve gübre miktarı azaldığı için üretim maliyetlerini azaltır .
  • Sabitleme kazıkları sayesinde RÜZGARDAN ETKİLENMEZ Güneş veya sıcak/soğuk havadan etkilenen damlama boruların hat üzerinde uzama veya kısalmasından kaynaklanan sulama problemleri ortadan kaldırır.
  • 20 ton/saat debili bir su kaynağı ile 9000 ad. fidanın sulamasını 10 dk da gerçekleştirebilirsiniz. İşçilik ve zamandan tasarruf ederek üretim kapasitenizi arttırabilirsiniz.
  • Üretim tesisinize gelen müşterilerinize, tesisinizdeki görünümü daha cazip geleceği ( yabani ot ve çamur olmadığı için) için saygınlığınızı arttırarak fidan satışlarınızı kolaylaştırır.

Hangi Parçalardan Oluşur?

DAMLATICI BORU ve KAZIK olarak adlandırılan iki parçadan oluşur. Damlatıcı Boru’nun boyu 20 cm olup içerisinde körborudan aldığı suyun debisini ayarlayıp süzen ve borunun diğer tarafı olan kazığa bağlı açık ucundan akmasını sağlayan damlatıcı vardır.

Köklere 1 Saatte Ne Kadar Su Verir?

Wormnet’in debisi 2 l/h dir. Her köke saatte 2 litre su verir.

 

Nasıl Kullanılır?

Damlatıcının, Kazıkdaki yuvasına yerleştirilmesi ile takım haline getirilir.

İki fidanın ortasından sıra sonuna kadar körboru (Deliksiz Damla Sulama Hortumu) çekilir.

İki fidan arasından giden körborulara her bir fidan için 1 adet olmak kaydı ile delme aparatı ile delikler açılır.

Ürünümüzün boru tarafı körboru üzerine açılan deliklere, kazık kısmı ise üretimi yapılacak fidanın kök kısmındaki toprağa sabitlenir.

Sağlıklı Olarak Bir Sırada En Fazla Kaç Fidanın Sulaması Yapılır?

Ø 16 MM körboru kullanılan sıralarda 125 x 2= 250 adet fidan sağlıklı olarak sulanır. Körborulara giriş basıncı 1,5 BAR olarak hesaplanmıştır.

Ø 20 MM körboru kullanılan sıralarda 225 x 2= 450 adet fidan sağlıklı olarak sulanır. Körborulara giriş basıncı 1,5 BAR olarak hesaplanmıştır.